Hányszor kiderült már, nem kell extrém merülést végrehajtani egy nagy felfedezéshez! Ezúttal a Fekete-tenger bulgáriai partszakasza volt egy szerencsés merülés helyszíne.
Egy búvár épp nézelődött a tenger fenekén Szozopol közelében csekély mélységben, amikor egy csillogó kis érmére figyelt fel. Talán először azt hitte, hogy egy eurocentest talált- az ember az ilyesmit zsebre szokta tenni, aztán ha el nem felejti, a merülés végén megnézi, mire is bukkant. Persze az is lehet, hogy már a mélyben feltűnt a búvárnak, hogy az érme kicsit szabálytalan alakú, fura a verete, és kicsit másabb az anyaga is a szokásosnál, tehát szó nincs hétköznapi darabról.
A becsületes megtaláló a réginek tűnő érmét a megfelelő helyre vitte: a nemzeti múzeum szakemberei vizsgálhatták meg azt. És a régészek legnagyobb örömére, igazi szenzációt jelentő lelet került a kezükbe. Az időszámítás előtti hetedik századból származik, korát 2650 évre becsülik, és az ókori Lüdia államban verték. Ebben az országban készültek először egységes méretű fém pénzérmék, így hát nem meglepő, hogy Bulgáriában soha nem találtak még ennél régebbi pénzt. Az érme súlya egyébként alig 0,63 gramm, arany és ezüst ötvözetéből készült.
Lüdia a mai Anatólia területén található, tehát hajósai és kereskedői eljuthattak a mai Bulgária partszakaszára is. Szozopol városa maga is egészen hosszú múlttal büszkélkedhet, hiszen az időszámításunk előtti hetedik évszázadban alapították- abban a korszakban, amiből az érme is származik.
A kis pénzdarab a bizonyíték arra, bármerre is jár az ember, érdemes nyitott szemmel búvárkodni, merülni, sose lehet tudni, mi bukkan fel a szemünk előtt.
Búvárkodásról, a víz alatti világról szóló hírek, búvárfotók és víz alatti videók a Facebookon is!