Ismét felmerült egy olyan terv, aminek keretén belül több ezer embert költöztetnének a tenger mélyére, egy önfenntartó városba. Ám ahogy a korábbi, scifibe illő ötletekből sem valósult meg semmi, így azért most is vannak kételyeim.
A terv kétségkívül látványos: a japán Shimizu vállalat egy gigantikus spirálban helyezné el a lakó- és irodaövezeteket. Ötezer ember élhetne és dolgozhatna itt, és a város a szükséges energiát magából a tengerből nyerte. A 25 milliárdos beruházással felépülő víz alatti település megnyitását 2030-ra tervezik, tehát úgy vélik, másfél évtized alatt megvalósítható. A vállalat szóvivője szerint ez nem álmodozás, hanem racionális ütemterv.
Nem lesz kis munka: a központi spirál, ami az életteret jelenti, 15 kilométer hosszú. Lehet, elsőre ez soknak tűnik, de nem az, ha arra gondolunk, hány ezer ember élné itt az életét- nem időlegesen, hanem folyamatosan. A spirál felső részén egy nagyjából 500 méter átmérőjű, a felszín felett lebegő gömb lenne, míg három-négyezer méteres mélységben kutatóközpont kapna helyet, ahol a tenger erőforrásainak kiaknázásával foglalkoznának. Itt állítanának elő metánt a széndioxidból, amit energiatermelésre lehetne felhasználni. A tenger vizének hőmérsékletkülönbségével szintén energiát akarnak termelni. Szükséges lenne a tengervíz sótalanítása is, és fel tudnának építeni a víz alatti város körül halfarmokat is.
A Shimizu közleménye szerint az óceán által kínált lehetőségek végtelenek. Ez bizonyára igaz, de a kihívások is óriásiak. A cég ezért egyetemi kutatóközpontokkal és kormányzati szervekkel is együttműködik, hogy megvalósulhasson a tengermélyi város álma. Gigantikus méretű 3D nyomtatót használnának az építkezéshez, és beton helyett más anyagokban gondolkodnak. Úgy vélik, ez a spirál kevésbé lenne kitéve a tenger haragjának, például a szökőáraknak mint a szárazföldi városok. Arra is megoldást kínálhat egy ilyen építmény, hogy az emelkedő tengerszint miatt eltűnő szigeteken élőknek legyen hova költözniük. Bár ez azért elég meredek elképzelés: nehéz elképzelni, hogy a ma még trópusi szigetparadicsomokon élő emberek egy ilyen zárt környezetbe költöznének a felszín alá. Igaz, a tenger ott is közel lenne- de csak a falakon túl...