Furcsa dologra bukkant egy búvár Kanadában.
Innen nézve talán furcsa, de a hideg ellenére elég sokan szeretnek merülni Kanadában. Az országon belül talán Brit Columbia rendelkezik a legtöbb jó búvárhellyel, és a tenger szerelmesei minden évszakban lelkesen mennek a víz alá.
Sean Smyrichinsky nem gondolta volna, hogy az egyik teljesen átlagosnak induló búvárkalandja után az ő nevétől lesz hangos a nemzetközi sajtó. Haida Gwaii közelében indult merülni, ez a szigetcsoport Brit Columbia nyugati partjától nagyjából 80 kilométerre van. Halakat keresett, aztán amikor viszonylag messze került a hajójától, úgy döntött, alaposabban szétnéz az általa kevésbé ismert részeken.
Ekkor akadt a közel négyméteres objektumra. Elmondása alapján a furcsa fémtárgy olyan volt, mint egy félbe vágott bagel, amire mintha félgömböket tettek volna. Furcsa volt az egész, és semmire sem emlékeztette, amit valaha életében látott.
A hajóra kimászva a többieknek izgatottan mesélt a felfedezésről- a különös tárgyról azt hitte, talán földönkívüli eszköz, gyorsan le is skiccelte az egészet egy szalvétára. Smyrichinsky megkérdezett mindenkit, nem ismerős-e neki a vázlat, de a túlnyomó többség ugyanúgy tanácstalan volt, mint ő. Végül egy idősebb férfi szólalt meg: "Talán a bombát találtad meg."
Az öregek ugyanis még emlékezhettek, hogy 1950 február 13-án az amerikai légierő B-36 típusú bombázója gyakorlórepülés közben balesetet szenvedett, és a gép a fedélzetén egy Mark IV típusú atombombát szállított. Az pedig elég méretes darab, három méteres és öt tonnás, tehát megeshet, tényleg ez hevert a tenger fenekén.
A B-36 Alaszkából indult el fedélzetén a bombával San Francisco irányába, ám Brit Columbia felett hat hajtóművéből három kigyulladt. A legénység a gép elhagyása mellett döntött, de még előbb a tenger felett kioldották a bombát. Az emberek kiugrottak, a gép pedig a hegyek között zuhant le. A repülő személyzetének 17 tagjából 12 embert tudtak kimenteni, de a bomba nem került meg. Ez volt az első a "Broken Arrow" kódnevű balesetek sorában, ezzel jelölték az amerikaiak a nukleáris fegyvereket érintő eseményeket-
A jó hír az, hogy konkrétan ez a Mark IV a hírek szerint nem éles atombomba volt, hanem csak gyakorlóbomba, azaz nem volt hasadóanyag benne. Így veszélyt ugyan nem jelent a tenger fenekén, de azért egy alaposabb vizsgálatot megér. A kanadai haditengerészet már be is jelentette, hogy szétnéznek a helyszínen. A hirtelen híroldalak sokasága által megkeresett Smyrichinsky a Facebook oldalán azzal viccelődött, hogy a következő búvárkirándulását a kormány fizeti majd.
Persze még az is előfordulhat, valójában nem a bombát találta meg, hanem valami szokványosabb dolgot- vagy esetleg tényleg egy ufót, ami még nagyobb szenzáció lenne. Az még egy jobb forgatókönyv, ha a bomba tényleg teljesen hatástalan. Sajnos tudunk nem egy olyan nukleáris fegyverről ami nyomtalanul tűnt el a tengerben, és mindmáig nem tudunk róluk. Komoly irodalma van ezeknek, és ne feledjük, még az amerikaiak sem szerettek dicsekedni az elveszett bombáikkal, az oroszok pedig végképp titkosan kezelték az ilyen ügyeket. Szóval nem lehetett tudni, nem talál-e valaki más is valahol egy máig veszélyt jelentő bombát lemerülve, vagy amatőr víz alatti drónnal.