Elsüllyedt várost is bevetnének a török idegenforgalmi szakemberek.
Mint az sokak számára ismert, erősen megcsappantak Törökország turizmusból számító bevételei a különféle történések miatt. Az ország jelenlegi vezetésének nem túl jó a külföldi sajtója, voltak merényletek, puccs, és persze karnyújtásnyira van a szíriai konfliktus is: úgy fest, páran az idegenforgalom padlóra küldésében is zsarolási potenciált látnak.
Egy szó mint száz, a gyönyörű, szinte egész évben látogatásra érdemes tengerpartokkal büszkélkedő Törökországban jóval kevesebb a nyaraló, mint korábban. Ebben a helyzetben nyilván minden eszközt be kell vetni, de az akciózás csak ideiglenesen lehet jó. Ha az árverseny túlzott mértékű, az a nyereséget is megcsappantja, és a korábbi árszint visszaállításakor meg az lesz a baj, hogy az ország drága.
Ezért kitörési pont lehet az, ha inkább új látványosságokkal csalogatnak különféle csoportokat a tengerpartra. Ahol tenger van, ott búvárkodni is lehet- ezt a régi aranyszabályt felismerve például roncsokat süllyesztettek több helyen. A közvetlenül a búvárturizmusból származó bevételek nem olyan irdatlan nagyok, na de ha számba vesszük, egy-egy búvárral együtt mennyi családtag érkezik, akik legalább egy hetet a tengerparton töltenek, szálláshelyért, ellátásért fizetnek, máris fontosabbá válnak a merülés szerelmesei.
Számukra pedig az új roncsok mellett nagyon érdekesek a történelmi jelentőségű emlékek. Így aztán izgalmas lehet a hír, hogy Antalya várostól nem messze, Kekova sziget mellett merülhetővé válik egy régi városból maradt "mini-Atlantisz". Simena városát földrengés pusztította el a második században, és 1986, a feltárások kezdete óta védett hely, tilos itt látogatóknak búvárkodni. A törökök még világörökségi helyszínné is szerették volna nyilváníttatni a lelőhelyet.
Ám a minisztérium és a helyi önkormányzat egyaránt támogatja, hogy változzák a helyzet, és amatőrök is szétnézhessenek a víz alatt. Az elmúlt három évtizedben az értékesebb leleteket már kiemelték, így nem gond ha ők is merülnek itt. A hely ráadásul nagyon sekély, akár kezdők számára is élvezhető.
Igaz, az általam ráaggatott mini-Atlantisz kifejezés erősen túlzó, hiszen szó nincs látványos elsüllyedt városról. Házak és a kikötő romjai vannak a mélyben. Aki fogékony rá, az persze nagyon fogja élvezni, hogy egy több évezredes civilizáció után maradt kövek felett merülhet, és egy ilyen egyedi helyszín kifejezetten színesítheti egy búvártúra programját. (Én sem hagynám ki, ha arra járnék.) És aztán a felszínen folytatódhat az utánaolvasással az a folyamat, amivel igazán kerek élménnyé válik egy ilyesfajta búvárkaland.
A kezdeményezés még eléggé újkeletű, ebben a szezonban még aligha fognak Simena romjai felett turisták merülni, de ki tudja, jövőre talán már igen. A nem kevés többi jó hely mellett ez is újabb érv lehet egy törökországi búvártúra mellett.