A búvárrégészek izgalmas leletre bukkantak Svédországban- kár, hogy a szokásosnál kissé tovább érlelődött a 17. századi roncsban talált sajt.
Elképesztő, mi minden rejtőzik a tenger mélyén. A búvárrégészet roppant izgalmas tudomány, mert nem csak arról szól a történet, hogy megtalálnak egy legendás vagy a korban hétköznapi hajót a víz alatt a történet, még van egy fontos feladat. Az is igen hosszú idő lehet, amíg a maradványokat feltárják, és lassú, aprólékos munkával megkeresik az apró tárgyakat, amelyek rengeteget elárulnak a korszakról, vagy akár személyes tragédiákról.
A Kronan nevű 105 ágyús hadihajó egy csatában veszett otda 1676-ban. Szinte pontosan három évszázad múlva bukkantak rá: 1980-ban találták meg a maradványokat. Azóta pedig rendszeresen visszatérnek a kutatók, hogy további feltárást végezzenek a maradványoknál.
A korábbi években például megtalálták a hajó orvosi felszereléseit, gyógyszereit, és ez rengeteget elmesélt arról, a 17. században hogyan dolgoztak a hajóorvosok. Minden ilyen lelet árulkodó, mert megtudunk valami újat egy adott kor hétköznapjairól, legyen szó értékes arany érmékről, ékszerekről vagy sokkal inkább mindennapos dolgokról.
A mostani kutatás legmeglepőbb lelete egy üveg volt, amiben sajtot tároltak. Három évszázad valószínűleg még egy minőségi sajt érleléséhez is sok, így a kutatók nem tervezik, hogy megkóstolják. Ám az összetételét lehet analizálni, és ebből is megtudhatnak újdonságokat.
A Kalmarban található múzeum egyik munkatársa, Lars Einarsson vezeti a kutatást, aki szerint valamiféle roquefort sajthoz hasonlít amit talált. Einarsson diplomatikusan fogalmazott erős illatáról, úgy mondta, aránylag kellemes a számára, mert szereti az egzotikus ételeket.
Egy átlagos búvár egy régi üveget talán észre sem vesz, pedig ezek is rejthetnek fontos dolgokat. Nem csak a híres csaták, történelmi személyiségek érdekesek, a rég élt átlagemberek életére is kíváncsiak nagyon sokan- és az ilyen, elsőre talán jelentéktelennek tűnő leletek pont róluk mesélnek.