Egy búvárbaleset ismét rávilágított arra, milyen veszélyes lehet a teljesen kezdő turisták merültetése.
Thaiföldön a Phi Phi nemzeti parkban fizetett be egy búvárprogramra Minghua Juang, egy 62 esztendős kínai nyaraló. A Scuba Addicts által szervezett merülésen egy brit oktató, Geoff Branigan két gyors eligazításon átesett, búvárkodásban járatlan vendéget vitt magával.
A baj akkor történt, amikor az oktató a két kezdő egyikét a felszínre vette, akinek nem sikerült kiegyenlítenie a nyomást a fülében és fájdalmai voltak. Eközben Jiang magára maradt a víz alatt, és amikor Branigan visszament oda ahol hagyta, már nem találta a vendéget. Később bukkantak csak rá az eszméletlen férfira, akit kórházba szállítottak, ám életét nem sikerült megmenteni.
Ahogy az ilyenkor szokásos, a hatóságok hirtelen roppant alaposak lettek, és nyomban kiderítették, a búvárhajó regisztrációja pár hónapja lejárt. A kapitányt nem csak ezért vették elő, hanem azért is, mert olyan zónába vitt búvárokat, ahol nem lenne szabad merülni- erre a korlátozásra két orosz búvár közelmúltbeli balesete óta figyelnek oda, akiket egy motorcsónakkal gázoltak el.
Naná, hogy a brit búvároktató papírjainak áttekintése közben gyorsan kiderítették, hogy nem volt helyi munkavállalási engedélye, tehát illegálisan dolgozott a búvárhajón. Ismerjük azt a jelenséget, hogy baj esetén azonnal demonstrálni igyekeznek az addig igencsak felületes hatóságok, milyen szigorral betartatják a szabályokat. Nyilván meg is vádolnak mindenkit a kínai turista halála miatt, ám búvárszemszögből nézve nem az esetleges bírósági ítélet az érdekes, hanem miért következhet be ilyen tragédia.
A búvárkodás alapjai gyorsan elsajátíthatók, de pár napot rá kell szánni az elméletre, a medencés gyakorlásra majd az oktatóval végrehajtott tanfolyamos merülésekre, ha valaki legalább minimális szintű gyakorlatra vágyik. A másik lehetőség a kezdők számára szervezett bevezető merülés. Ez is kellemes program lehet- van egy kis fejtágítás, negyedórás bugyborékolás a sekély vízben, örök élmény.
Csak hát van egy alapvető fontosságú dolog: a kezdő, aki szinte semmit nem ért a búvárkodáshoz, nem maradhat egyedül a víz alatt, hiszen a legkisebb fellépő gond esetén bajba kerülhet. Szomorú, hogy sajnos felelőtlen hivatásos búvárok felrúgják ezt az alapszabályt. Talán sietniük kell mert túl sok a vendég, talán megtették már tucatnyi alkalommal és sose volt baj- a gond az, hogy egyetlen szerencsétlen pillanat is elég a tragédiához. És nem nagy öröm, amikor valaki egy thai börtönben töprenghet pár évig azon, miért rúgta fel a szakma alapszabályait.
És mit tehet a teljesen gyakorlatlan vendég? Mindenki aki búvártúrát akar eladni, azt fogja állítani, náluk minden oktató profi és mindenre odafigyel, azaz a program totálisan biztonságos. Azt javasolnám, hogy aki ki akarja próbálni a búvárkodást, ne várjon a nyaralásig, keressen egy megbízható hazai oktatót, aki akár medencében, tényleg biztonságos körülmények között el viszi egy körre a víz alatt. Ha külföldön vág bele mégis, akkor pedig igyekezzen alaposan informálódni. Amennyiben valami nem tetszik, mondjon le inkább a merülésről. Jobb elbukni 40 eurót, mint az életet...
Ha pedig a víz alatt történik valami, arra kell gondolni, hogy a mélyben a kapkodás, a pánik a legveszélyesebb. Igyekezni kell higgadtnak maradni, és a rövid eligazításon tanultakat kell felidézni. Nem sok információt mondanak el a vészhelyzetekről, de amit hallunk, arra oda kell figyelni. Például a fenti esetben a kezdő mit sem tehetett az egészről, de talán ha alaposabb felkészítés kap, vagy ha nyugodtan megvárja az oktatót ott lenn, nem történik semmi különös. Az oktató akkor is hibát követett volna el, csak épp nem lett volna következménye. Ám ha már így alakult, próbáljunk tanulni belőle- a búvárkodás minimális kockázattal jár, amíg mindenki betartja a szabályokat.