Elképesztő kegyetlenséggel szembesültek Indonéziában turisták: tengeri teheneket tartottak rácsok között egy falu közelében a sekély vízben.
Kokoya szigeten járva, az ország egy eldugott pontján találkoztak a külföldiek egy helyi halásszal, aki ketrecekbe zárt egy felnőtt és egy fiatal dugongot, és azt pénzért mutogatta a turistáknak. Az anyaállatot ráadásul egy erős kötél is fogva tartotta.
A búvárok nem tudták kideríteni, mióta vannak rabságban ezek a védett, veszélyeztetett állatok, de a sebek alapján úgy vélték, már több hete tarthatta őket így a helyi halász. A búvárok lemerültek a szerencsétlen jószágokhoz, képeket és videókat is készítettek. Megígértették a halásszal, hogy elengedi őket, de nem lehettek benne biztosak, hogy ő valóban így is cselekszik.
Az internetre feltett képeknek viszont híre ment, és hamarosan a természetvédelmi hatóság kapcsolatba lépett a turistákkal, és ezután akcióba is léptek. Meglehet, a halászt is megbüntették, pedig nem ez lenne a jó megoldás: lehetne összhangot találni a bevételszerzés és a fenntarthatóság között. A legjobb, legszebb tengeri élőhelyeket ismerő halászok könnyen megkereshetnék ugyanazt a pénzt, vagy akár többet is, ha oda vinnék a fotózni vágyó nyaralókat.
Az állatoknak nem csak az ilyen formában való fogva tartása ellen tiltakoznak manapság, egyre többen kampányolnak például a delfináriumokban élő tengeri emlősök szabadon bocsájtásáért. A két dugong példája azért kifejezetten elszomorító, mert a kis ketrecben, kikötve cirkuszi látványosságként mutogatták pár dollárért őket, miközben ezerszer nagyobb élmény a természetes élőhelyükön látni őket, szabadon. A jövőben talán a Kokoyához hasonló eldugott helyeken is elterjed a fenntartható turizmus.
Proses Pelepasan Ikan Dugong di Pulau Kokoya @humaspsdkp @sjariefwidjaja @kkpgoid pic.twitter.com/KQHWNmcI37
— PSDKP Bitung (@psdkp_lan2) 2016. március 14.