Azt hiszem léteznek egymással különösen kompatibilis kedvtelések, mozgásformák. Van aki szerint ilyen például a merülés és a síelés: az előbbit lehet nyáron űzni, a másikat télen, és mind a kettőnek köze van a vízhez, csak utóbbinál a fagyott formájában...
Szintén nem kell sokat magyarázni, hogy a búvárkodás és a jóga között is könnyű megteremteni a harmóniát. Az egy levegővel merülő szabadtüdős búvárok körében a légzőgyakorlatok haszna, a koncentráció fontossága miatt a jóga különösen népszerű, de a légzőkészülékkel merülők egy része is lelkes jógi. Alapvetően mind a kettő esetben el lehet jutni egy nyugodt, meditatív állapothoz, nem kapkodásra, hirtelen erőkifejtésre kell számítani búvárkodás és jóga közben sem. És persze fontos az egyensúly: a búvárképzésben el kell jutni addig a pontig, amíg a tanuló már jól lebeg a vízben, és nem okoz neki gondot az ún. Buddha-póz sem.
Azt hiszem, nem is kell sokat magyarázni, hogy az egyébként is békét kereső búvárok egy része szívesen jógázik akár még nyaralás közben is. Kifejezetten ezeket ötvöző utakat is gyakran hirdetnek külföldön, amire megvan a kereslet. A reggeli merülés előtt közös jóga vár a résztvevőkre a tengerparton, a hullámok moraja adja meg a megfelelő alaphangulatot, aztán jöhet a búvárkodás. Vagy esetleg fordítva, a nap zárása lehet egy közös meditáció.
Valószínűleg nem rossz ráhangolódás a merülésre egy könnyed, laza reggeli jóga. Az indok egyszerű: aki rendszeresen mozog, bármiről is legyen szó, az búvárkodás közben is fittebb lesz, jobban bírja az úszást, kevesebb levegőt használ. Emellett nyugodtabb és koncentráltabb is lehet, ami szintén jól jön. És azt is könnyű belátni, minden nagyon jólesik, amit karnyújtásnyira a tengertől csinál egy olyan ember, aki a legkedvesebb hobbiját egyenesen a felszín alatt űzi...
Az már egy másik kérdés, hogy bármennyire szeretheti az ember ezt a két dolgot, egyszerre űzni őket mégis inkább csak mutatványszámba megy. Azért fizessünk a merülésért és vegyük fel a nehéz cuccot, hogy az élővilág elmélyült nézegetése helyett ászanákat gyakoroljunk lebegve? Hát, nem tudom... Elnéztem ezt a videót, és úgy érzem, nem igazán erőltetném a két dolog vegyítését. Egyszer poén, mint a víz alatti foci vagy bringázás, de rendszeres űzése pont attól fosztana meg, amit leginkább szeretek a búvárkodásban.
Búvárkodásról, a víz alatti világról szóló hírek, búvárfotók és víz alatti videók a Facebookon is!