Különleges érzés lehet rátalálni egy közel évezrede a tenger mélyén nyugvó leletre.
A török búvárrégészeknek igen sűrűn van dolga, hiszen az ország hosszú partszakaszán minden történelmi korszakból kerültek elő roncsok, maradványok. Magának a víz alatti régészetnek a fejlődése is sokat köszönhet egykori török feltárásoknak. Nem csak azért volt ez, mert van mit keresni, számít az is, hogy támogatja ezt az állam, és a körülmények sem rosszak, mert szinte egész évben alkalmas a víz a merülésre.
Most éppen bizánci leletekről adtak hírt. Antalyától délre, Adrasan közelében már 2014 óta tart az alaposabb kutatás, ahol egy öböl mélyén találtak korábban ezt-azt. A régészek örömére edények, étkészletek kerültek elő, méghozzá kitűnő állapotban. A tányérok jelentős része eltört, ám a szép díszítés ezeken is látható, az egyben maradtak pedig tisztítás után díszei lesznek majd egy kiállításnak.
A régészek persze nem tudhatják, a jelentős leletek egy részét nem lopták-e el. Ugyan a helyszín védett egy évtizede, aki el akart vinni valamit, az vélhetően fittyet hányt a tiltásra. Szerencsére a régészeknek sem kellett unatkozni, mert több száz tányért találtak. Egy szakember, Hakan Öniz szerint két különböző műhelyből származhatnak, mert más-más technikával készültek.
Arról csak sejtések lehetnek, miért süllyedt el az értékes rakományt szállító hajó valamikor a 12. században. Esélyes, hogy viharba került, és a kapitány megpróbált lehorgonyozni a biztonságosnak tűnő helyen, ám ott az alattomos áramlások végzetesek lehettek. A hajó faanyagából még semmi nem került elő, talán a homok alatt maradt belőle valami. Nem véletlen, hogy errefelé a roncsok maguk nem kerülnek elő, csak a rakomány, mert olyan férgek élnek a Földközi-tengerben, amik eltüntetik a fát. Ezzel szemben a Balti-tengeren egészen más körülmények uralkodnak, így a több száz éves hajók is szép állapotban megmaradnak.
Búvárként és a történelem iránt érdeklődő emberként csak reménykedni tudok, hogy a tolvajok nem dolgoznak túl jól, és bőven marad lelet a víz mélyén. Persze ez csak remény- saját szememmel láthattam már több alkalommal, hogy tűntek el kisebb tárgyak jelentős roncsokról.
Szerencsére sok tisztességes búvár is akad, akik ha véletlenül ráakadnak valamire, egyből a hatóságokat értesítik. Számukra az igazi jutalom a dicsőség, nem pedig az, hogy a feketepiacon kapnak valami kis pénzt az elemelt cuccokért. Én is mindig abban reménykedek, egyszer láthatok valami olyasmit a mélyben, amit senki más- már annyi mindennel megörvendeztetett a tenger, hogy ennek is megvan az esélye. Az biztos, hogy ha ilyen mázlim lenne, először a régészeket értesíteném.