Június 8-án van a World Oceans Day, és ma eltöprenghetünk rajta, mit tehetünk az óceánokért.

Persze eleve onnan kell kiindulni, hogy egyáltalán itt, Európa közepén, szárazföldi országban élve fontosak nekünk a tengerek és az óceánok? Természetesen igen, és nem csak azért, mert a vízparton remekül lehet nyaralni (mondjuk ez sem utolsó szempont). 

Fontosabb az, hogy a bolygónk több, mint kétharmadát borító óceánok egészsége bizony a szárazföldi életre is hatással van. Naiv elképzelés azt hinni, hogy ha haldoklik az óceán, akkor minket az nem érint. Nem csak az egzotikus szigetek halászközösségei kerülnek bajba, ha elfogynak a halak és eltűnnek a korallzátonyok, ezt fel kell ismerni.

A másik kérdés az, hogy ha még a fentieket el is hisszük, mi mit tehetünk itt? A dolog egyik fele, hogy természetesen elég sokan eljutnak a tengerekhez közülünk is, direkt kapcsolatba kerülünk velük, tehát igenis van felelősségünk. Igyekezzünk óvni a tenger élőlényeit, ne hozzunk ki semmit a vízből, ne tegyünk kárt semmiben- emlékeket és fotókat gyűjtsünk, ne szuveníreket. Ne szemeteljünk, és nem ciki más után sem felszedni a hulladékot. Igyekezzünk takarékoskodni a vízzel és minél kevesebb vegyi anyagot használni (tusfürdő, napolaj, stb.)

Jó tudni, hogy annak is lehet következménye, amit Magyarországon, az óceánoktól nagyon távol teszünk. Sajnos rengeteg hulladék van, ami hosszú utazás után eljuthat az óceánokba. Ne használjunk nem lebomló zacskókat, kerüljük a műanyag palackok, csomagolóanyagok eldobását, a vízszennyezést.

Ezek persze nem tűnnek nagy dolgoknak, de gondoljunk bele, a Földön több milliárd ember él, ha mindenki csak az ilyen apróságokra odafigyelne, mit lehetne vele elérni? Szóval egyelőre elég, ha kis dolgokban megpróbálunk előrelépni. Mert tennivaló az van, iszonyúan sok a hulladék a tengerekben és ezek rengeteg élőlényt pusztítanak el. Kár lenne, ha a jövő generációk már nem láthatnák azt a csodát, ami a tenger mélyén rejtőzik. És ez mindannyiunkon múlik, akár az óceánok partján él valaki, akár távol tőle.