Egyiptom átadja két, a Tiran-szorosban található szigetét Szaúd-Arábiának, és a Sínai-félszigeten működő búvárközpontok egy része attól tart, ez is rosszat fog tenni az üzletnek.

Egész Egyiptom turizmusa ingatag lábakon áll, a politikai bizonytalanság komoly visszaesést okozott, ráadásul a Sharm El-Sheikből felszállt orosz chartergép felrobbantása után több ország leállította a repülőjáratokat. Az orosz vendégek elmaradása különösen fájdalmas csapás volt. A régen sok vendéget vonzó, ezek közül búvárok ezrei számára rengeteg élményt adó Sínai-félszigeten csak takaréklángon üzemelnek a hotelek, egyéb vállalkozások manapság. 

Sharm El-Sheikből a Vörös-tenger néhány izgalmas merülőhelyére vitték a búvárokat a hajó: a Ras Mohammed nemzeti park mellett a Tiran-szorosban levő zátonycsoport is nagyon kedveltnek számított, én magam is búvárkodtam erre. Ez utóbbi zátonyok igen közel esnek a Tiran-szigethez, aminek hovatartozása régóta vitatott, az utóbbi évszázadban is többször gazdát cserélt. Szaúdi birtokban volt, de Egyiptom, illetve a Sínai-félsziget megszállása idején Izrael is birtokolta hosszabb-rövidebb ideig, és ugyanez igaz a szomszédos Sanafir-szigetre.

Vannak, akik szerint ezek mindig is inkább voltak szaúdi érdekeltségek, mint egyiptomiak, így az, hogy utóbbi ország lemond rólul, nem hoz nagy változást. A térségben uralkodó feszültségek miatt szó sincs róla, hogy kétoldalú megegyezés született volna: mind az Egyesült Államok, mind Izrael tudott arról, hogy a szigetek gazdát cserélnek. Izrael például követelte, hogy Szaúd-Arábia garantálja hajóinak szabad áthaladását a Tiran-szoroson, és az arab ország ezt vállalta is. Nyilvánvaló, hogy Egyiptom elsősorban gesztust akart gyakorolni az ajándékozással, hiszen szomszédja dollármilliárdokkal támogatja megroggyant gazdaságának fejlesztését. Szóval elsőre nem tűnik úgy, hogy óriási jelentősége lenne a változásnak.

A jól ismert zátonyok viszont eddig egyértelműen egyiptomi vizekben voltak, míg ez megváltozhat ha a két ország tengeri határai módosulnak. Senki nem akar a szaúdi parti őrséggel vitatkozni, hogy jó helyen búvárkodik-e vagy sem. Meglehet, semmiféle változást nem hoz ez az egész a közeli jövőben, de még ha így is lesz, a rossz hírekre nagyon érzékeny nyugati turisták egy részét talán ez a bizonytalanság tartja majd vissza a Sharm El-Sheikbe szervezett búvártúráktól. Az így sem túl fényes szezonokat maguk mögött tudó helyi búvárvállalkozások reakciója így aztán több mint érthető.

Ráadásul megint felmerült a Szaúd-Arábiát a Sínai-félszigettel összekötő, zátonyokat is átívelő óriáshíd ötlete, aminek megépülése beláthatatlan következményekkel járna. Szerencsére túl nagy értelme nincs a tervnek, ami ráadásul rettentően drága is, így nem valószínű, hogy megvalósul a közeli jövőben. Ám hiába esélytelen a megépítés, a mostani érzékeny szituációban minden negatív hír hatása felerősödik. Így aztán igen nehéz lesz talpra állítani a Sínai-félsziget turizmusát mostanában.