Az egyik legnagyobb búvároktatási rendszer 700 millió dollárért cserélt gazdát.

Sokféle, a búvárkodással kapcsolatos témában írogattam már ezen a blogon is, és többször esett szó arról, mekkora üzletág ez globálisan. Itthonról nézve persze ez nem annyira érthető, hiszen csak pár tavunk, esetleg víz alatti barlagunk van. Pedig meglepően sokan rendelkeznek búvárigazolvánnyal itthon is, igaz, csak egy részük űzi aktívan ezt a hobbit.

De kis hazánk kis pont a búvárkodás világtérképén, összehasonlítva mondjuk Floridával. A tengerparti országok közül sok évtizedes hagyománya van a búvárkodásnak Olaszországban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban, és mostanában Indonéziában vagy a Fülöp-szigeteken igazi turisztikai attrakcióvá vált a merülés.

Szóval nem annyira meglepő, hogy a PADI, a világ jelenleg legnagyobbjának számító búvároktatási szervezete 700 millió dollárt ér. Meg kell jegyezni, még van több igazán komoly, rengeget igazolványt kiadós világszervezet, és sok kisebb, helyi alapítású oktatási rendszer is. Így aztán a PADI-nak is komoly a konkurrenciája, ezért a pénzért nem egy örök ideig pénzt termelő céget kaptak a befektetők, hanem egy komolyan versengő piacon kell tovább dolgozni, pénzt keresni.

A nagyságrendet illetően jó tudni, hogy a legolcsóbb NBA franchise értékét becsülik 750 millió dollárra, az NFL-csapatok másfél milliárdtól indulnak- ez ugyan több pénz, de a világ legsikeresebb, legnézettebb ligáiról beszélünk. A magyar focibajnokság összesen nem ér 700 millió dollárt, szóval búvárként kihúzhatnám magam, mert a mi kis közösségünk világszinten többet ér, mint a Fradi meg a többi remek klub.

Csak hát bármekkora üzlet ez az egész, alapvetően mégis inkább a kedvtelés része vonz. Megfizeti az ember a felszerelést, az utazást, a merülést, de a kapott élmény viszont pénzben nem kifejezhető. Aki nem hiszi, úszkáljon egyszer testközelben cápával, delfinnel, teknőssel, bohóchallal vagy polippal, és majd megérti. A víz alatt nem számít, ki mekkora értékű világszervezet tanfolyamát végezte, milyen szintű búvár, mennyit tud merülésre költeni. És ez az igazán szép benne.