Agresszívvá válhatnak a könnyű prédához szokott tengeri ragadozók.

A tűzhalakról manapság egyre többször lehet hallani: az indo-pacifikus zónából ismert látványos, tüskés halak elkezdtek szaporodni a Karib-tengeren, sőt, már a Földközi-tenger keleti medencéjében is megjelentek, például Cipruson. A roppant szapora invazív fajnak az új élőhelyeken nincs természetes ellensége, és mindent felzabálnak ami csak él és mozog- rengeteg ivadék esik nekik áldozatul.

A Karib-tengeren különösen súlyos a helyzet. Nagyjából három évtizede figyelték meg az első tűzhalakat Florida közelében, amik talán gondatlan akvaristáknak köszönhetően, talán a nagy hajók ballaszttartályaiból kerültek a tengerbe. Bárhogy is kerültek oda, szaporodásnak indultak, és ma már eljutottak szinte az összes karib-tengeri sziget partjaihoz.

Mindenféle ötletek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy lehet őket kordában tartani. Próbálják a helyi halászokat is biztatni a fogásukra, ételeket kreálnak belőlük, és irtják őket ahol csak lehet. Ennek a legegyszerűbb módja az, hogy búvárok merülnek alá szigonypuskával és kilövik őket. Sőt, azt is kiötlötték, hogy a búvárok a szigony végéről etessék meg a tűzhalakat a nagyobb ragadozókkal, akik így talán rászoknak a tűzhalak fogyasztására.

Most viszont úgy fest, ez mégsem volt annyira jó ötlet. Eltelt az első ilyen próbálkozások óta pár év, de a helyzet az, a ragadozók továbbra is csak a szigonyról szedik le a tűzhalat, eszük ágában sincs vadászni rájuk. Úgy fest, erre nem lehet őket beidomítani csak úgy. Pedig egyes búvárvezetők kifejezetten cápaetetős showműsorrá tették a tűzhalfogást, így csalogatták a búvárok közelébe a cápákat.

És nem ez a legrosszabb! A ragadozók azt nem tanulták meg, hogy élő tűzhalra vadásszanak, azt viszont igen, hogy ha búvárok jönnek, gyakran hoznak nekik könnyű kaját a kilőtt tűzhalak formájában. A cápák, murénák meglehetősen erőszakosan kezdték követelni a jussukat a búvároktól. És most már olyan is előfordul, hogy a korábban teljesen nyugodtan viselkedő állatok egy része akkor is zaklatja a búvárokat, amikor azoknál nincs semmiféle préda. És azért az elég ijesztő, amikor egy méretes muréna tekeredik a búvár lábára és próbálja megkeresni a jutalomfalatot.

Így aztán pár helyen most már egyenesen tiltják, hogy bárki a kilőtt tűzhalakkal etesse a többi tengeri élőlényt- olyan tárolóeszközöket kell a búvárokat magukkal vinni, ahol nem férhetnek hozzá a tűzhalakhoz a ragadozók. Remélhetően azért nem kell tartani a Karib-tengerben búvárkodóknak attól, hogy túl gyakran zaklatnák őket a ragadozók, de annyi tanulság most is van, hogy nem annyira jó ötlet belenyúlni a természet munkájába, mert időnként nem úgy történnek a dolgok, ahogy mi várnánk...